65 yaş üzerindekilere şehir içinde toplu taşıma araçlarında seyahat ücretsiz

Oca - 02
2019

65 yaş üzerindekilere şehir içinde toplu taşıma araçlarında seyahat ücretsiz

4 Mart 2014 Tarihli Resmi Gazete’de “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ‘Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları’ Yönetmeliği” yayınlandı.
Yönetmelik 65 yaş üstündekilere şehir içi toplu taşıma araçlarında bedava, şehirlerarasında demiryolları ve denizyollarında yüzde 50 indirimli seyahat imkanı sağladı.
1) 65 yaş üzerindekilere şehir içinde toplu taşıma araçlarında seyahat ücretsiz.
65 yaşın üzerindeki kadınlar ve erkekler;
* Şehir içinde yolcu taşıması yapan, demiryolları ve denizyolları araçlarından,
* Belediyelere veya belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere ait taşıt araçlarından (otobüs, metrobüs, metrodan),
* Belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden (Halk otobüslerinden) ücretsiz olarak yararlanacaklar.
2) 60 yaş üzerindekilere de ücretsiz veya indirimli seyahat imkanı tanınabilecek.
* Toplu taşıma araçlarının ait olduğu kurum ve kuruluşlar, belediyeler, belediyeler tarafından kurulan şirketler, birlikler, müessese ve işletmeler, 60 yaş ila 65 yaş arasında bulunan kişilerin toplu taşıma araçlarından ücretsiz veya indirimli olarak yararlanmasını sağlayabilecekler.
3) 65 yaş üzerindekilere şehirlerarası seyahatlerde indirimli tarife uygulanacak.
Altmış beş yaş ve üzeri kişiler, demiryolları ve denizyollarının şehirlerarası hatlarında seyahat ederken yüzde 50 indirimli ücret ödeyecekler.
4) Kart almaya lüzum yok. Nüfus kağıdı yeterli
Bu gibi kişilerin bedelsiz seyahat veya indirimli seyahat etmek için herhangi bir yerden belge almalarına ihtiyaç yok. Nüfus kağıtlarını göstermeleri yeterli.
5) Kart alarak bedelsiz seyahat edecekler.
65 yaş üzerindekilere tanınan ayrıcalıklara ek olarak, yaş ölçüsü olmadan toplu taşıma araçlarından;
* Şeref Aylığı veya Vatana Hizmet Tertibi’nden aylık alanların,
* Harp ve vazife malullerinin,
* Devlet sporcularının kendileri, eşleri, anne ve babaları ile 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları, durumlarını belirleyen kartları göstererek bedava seyahat imkanından yararlanacaklar. Bu kartları verecek kurumlar yakında belirlenecek.
6) Yüzde 40 engelliler için özel düzenleme var.
Yüzde 40 engelliler, durumlarını belgeleyen kart ile bedava seyahat imkanından yararlanacaklar. Engelliye refakat eden bir kişi herhangi bir belgeye gerek olmadan engelli ile birlikte bedava seyahat edebilecekler.
7) 65 yaş üstü nüfus 6 milyona yakın.
Son belirlemelere göre Türkiye’de 65 yaş üzeri toplam nüfus 5 milyon 700 bin dolayında. 65 yaş üzerindekilerin 4 milyon 500 bini 80 yaşın altında olanlar. 60 -64 yaş arasında ise 2 milyon 700 bin kişi var.
Şeref aylığı alanlar, vatani hizmet tertibinden aylık alanlar, harp malullerinin sayıları 50 bine yakın. Aile üyelerinin sayıları tam olarak bilinemiyor. Başvurulara göre belirlenecek.
Demek ki 6 milyon dolayındaki 65 yaş üstü vatandaşımız ile özel durumu olan kişilerle onların aile üyeleri şehir içlerinde toplu taşıma ücretlerine para ödemeyecek, şehirlerarası ulaşımda kamu taşıma araçlarında yüzde 50 indirimden yararlanacak.
8) Bedelsizlerin faturası bilet ücretini artıracak.
Uygulamanın bir iyi, bir de kötü yanı var. İyi yanı, bu haklardan yararlananları ilgilendiriyor. Kötü yanı, hükümetin emri ile çok sayıda insanı bedava veya indirimli taşıyacakları ilgilendiriyor. Çünkü bu uygulama görev zararına yol açacak.
Bedava ve indirimli seyahat edenlerin faturası, ya para ile seyahat edeceklerin bilet ücretine eklenecek ya da bu faturayı önce hükümet ödeyecek, sonra da bunu vergilere yapılacak zam ile karşılayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

burdur haber