Birlikte Yaşlanalım Projesi Başladı

Projenin Başlangıç ​​Konferansı, Dijital Engelleri Aşmak; Yaşlılar İçin Dijital Okuryazarlık Birlikte Yaşlanma 22 Şubat 2019 Burdur Grand Özeren Oteli konferans salonunda gerçekleştirildi.

Burdur Valisi Sayın Hasan ŞILDAK konferansa katılarak bizleri eşi Fatma Nur ŞILDAK’ı da onurlandırdı. Konferans salonunda derneğimiz (BUHAYAD) üyeleri, Burdur Halk Eğitim Merkezi çalışanları, CIDET İspanya, CPIA 1 İtalya ve PhoenixKM Belçika ortakları, Burdur’daki devlet daireleri yöneticileri, Burdur’da yaşlılar, yaşlılar merkezinde ikamet edenler vardı. Burdur’da şehit aileleri ve Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri de bulunuyor.

Proje ortaklar tarafından yürütülecektir; Burdur Halk Eğitim Merkezi, CIDET, CPIA 1 ve PHOENIXKM, iki yıldır aday ve koordinatör olan BUHAYAD koordinatörlüğünde. Projenin amacı, 60 yaş üstü yetişkinlere temel düzeyde bilgisayar kullanma ve internette gezinme becerisi kazandırmak ve sosyal hayatta kalmalarını sağlamak, aileleri ve arkadaşları ile iletişim kurmalarını sağlamak ve onlara İnternet üzerinden sağlık hizmeti ve bankacılık randevusu alma ve alışveriş yapma, haber ve hava durumu vb. kaynakları okuma becerisi. Böylelikle aktif yaşlanmalarına katkıda bulunmak, entelektüel kapasitelerini gerçekleştirmelerini sağlamak ve kendi ihtiyaçları, istekleri ve kapasiteleri doğrultusunda sosyal hayata katılmaları amaçlanmaktadır.

Burdur Valisi Hasan ŞILDAK, bu projenin takdir edilmeye değer olduğunu, öncelikle BUHAYAD ile yapılan sözleşmelerin örnek ve özgün olması gerektiğine dikkat çekerek, hedef kitlesi olan yaşlılarımız nedeniyle özel bir önem taşıdığını söyledi. Devlet olarak bizler büyük saygı görüyoruz. Bu projenin tüm sektörlerden diğer kuruluşlara ilham kaynağı olmasını ve sırasıyla proje geliştirme coşkusunu artırarak çabalara destek olmasını diledi.

BUHAYAD Başkanı İlhan KAYIŞ, şehirdeki diğer STK’ları proje geliştirmeye teşvik edeceğini umduğunu söyledi. Şu anda genç nüfusumuz olduğunu ancak gençlerin yakında yaşlanacağını, nüfusumuzun çok yakında yaşlanacağını vurguladı. Bu yüzden bundan sonra bir şeyler yapmalı ve geleceğe hazırlanmalıyız.

Halk Eğitim Merkezi Başkanı Ömer AKAN, Proje ekibinin projenin amacına ulaşması için yapılacak çalışmaların yanı sıra Belçika ve İtalya’da eğitimlerin verileceğini ve BT Şubesinden 4 öğretmenin de gerçekleştirileceğini söyledi. 60 yaş üstü yaşlıları eğitmek için bu eğitimlere katılın.

Ortaklar, İspanya’dan Bay Roger Esteller Curto ve Bayan Antonietta Panarello dinleyicilere bir konuşma yaptı. Projenin önemini vurguladılar ve neden Projeye ortak olduklarını açıkladılar. Avrupa ülkelerinden tüm ortaklarımıza teşekkür ediyor ve uzmanlıkları, katkıları ve özellikle sıcak ve dostane davranışları için çok teşekkür ediyoruz.

Açılış konuşmalarının ardından BUHAYAD’dan Meryem ZİNCİRLİ Proje hakkında kısa bir sunum yaptı.