DemCare Projesi

Alzheimerlı Hastaların Aileleri İçin Yeni Bakım Yaklaşımlarının Geliştirilmesi

AB Erasmus+ 2019 Yılı Programı çerçevesinde hibe almaya hak kazanan “Alzheimerlı Hastaların Aileleri İçin Yeni Bakım Yaklaşımlarının Geliştirilmesi” Projesi Burdur Valiliği öncülüğünde hazırlanmıştır.

Derneğimizin de proje ortağı olduğu DemCARE Projesinde yer alan kurum kuruluşlar:

Alzheimerlı hastalar ve onlara bakan yakınları için hazırlanan “Alzheimerlı Hastaların Aileleri İçin Yeni Bakım Yaklaşımlarının Geliştirilmesi” DEMCARE Projesi, başvuruda bulunan 209 proje arasından 32 proje arasına girerek 146 bin Avro hibe almaya hak kazanmıştır.

DemCare projesi ile alzheimer hastalarının aileleri için yeni bakım yaklaşımları geliştirilmesini hedefleniyor. Projenin amaçları,; Alzheimerli hastalar ve onlara bakan yakınları için yeni bakım yöntemleri ve  usuller geliştirmek, böylece  onlara daha iyi bir hayat standardı ve yaşam kalitesi sağlamak olarak özetlenebilir. Avrupa Birliğinde geliştirilen yeni yaklaşımları ve uygulamaları Ülkemizde yaygınlaştırması da projenin diğer bir hedefidir.

Burdur Valiliğinin koordinatörlüğünde Sosyal İçerme ve Eğitim Derneği ile Burdur İl Sağlık Müdürlüğü ortaklığında geliştirilen promizde Slovenya, Portekiz ve İspanya’dan da birer olmak üzere üç yabancı ortağımız var.

Projemizin sonucunda;

  • Avrupa standartlarına uygun yenilikçi bir eğitim müfredatı oluşturularak ilgili sağlık personeli ve hasta yakınlarına bir eğitim hizmeti sunulacak.
  • Eğitim materyalleri geliştirilerek hastalar ve hasta yakınları için daha güvenli bir yaşam ortamı oluşturulacak.
  • Aynı zamanda E-öğrenme modülü oluşturularak hasta yakınlarının bilgi ve beceri yetenekleri geliştirilecek.
  • Bilgisayar oyunları geliştirilerek, hem hastalar, hem hasta yakınlarının eğlenerek stresten uzak kalmaları sağlanmış olacak.

Projenin süresi iki yıl olup 31 Ekim 2021 tarihinde tamamlanması hedeflenmektedir.

Pandemi nedeniyle alınan tedbirler ve kısıtlamalar nedeniyle proje süresi bir yıl uzatılmıştır. Bu nedenle proje 31 Ekim 2022 tarihinde tamamlanmıştır.

Proje sunumu için tıklayınız

Proje internet sitesi için tıklayınız.

E-Öğrenme Modülü

BİT Tabanlı e-Öğrenme Modülü

Alzheimer hastalarına ve ailelerine bakan kişilere yardımcı olmak için BİT tabanlı e-öğrenme modülü geliştirilmiştir. E-öğrenme modülü ile bakıcıların bilgi ve becerileri artacaktır. Aynı zamanda kaliteli yaşam boyu öğrenmenin geliştirilmesine ve alandaki sistem ve uygulamalarda yüksek performans, yenilikçilik ve Avrupa boyutunun teşvik edilmesine katkıda bulunacaktır. Böylece bakım verenlerin dijital yetkinlikleri geliştirilecek ve yaşam boyu öğrenme sağlanacaktır. Aile bakım verenlerin yaşam kalitesini yükseltmek için BİT araçlarının bir yaşam tarzı olarak kullanılması çok önemlidir. Ek olarak, bakıcıların günlük yaşamlarında BİT kullanımı, hastalık sürecini anlamalarına ve durumları her iki taraf için de faydalı olacak şekilde yönetmelerine yardımcı olabilir.

E-Öğrenme web sayfasına ulaşmak için tıklayınız

E-Ögrenme modülünde Alzheimerlı Hasta Bakıcıları için Sesli Eğitimi dinlemek için tıklayınız.

E-öğrenme modülünde Alzheimerlı Hasta Bakıcıları için El Kitabını okumak tıklayınız. 

Alzheimerlı Bireylerin Bakıcıları için El Kitabını indirmek için tıklayınız

Bilgisayar Oyunları

Bilgisayar Oyunları

Bilgisayar oyunları, yaşlı yetişkinler ve bakıcılar için eğlenceli bir aktivite sunar. Etkileşimli teknolojiler, oyun yoluyla bakıcılık ilişkilerini destekleyecektir. Alzheimerlı hastalar çoğu aktivitede tamamen bağımlı olduklarından, stres ve depresyondan kaçınmak için hastalara ve aile bakıcılarına dikkat etmek gerekir. Oyun oynamak genellikle yaşlı yetişkinler için eğlenceli bir aktiviteyi temsil eder. Bilgisayar oyunlarında giderek zorlaşan hafıza kartı oyunları, eksik parçayı seçme, şarkı söyleme gibi kategoriler tasarlanmıştır. Oyunları ulaşmak için  linke  tıklayınız.

Bilgisayar Oyunlarına erişmek için tıklayınız