DemCare Projesi Başlıyor

Burdur Valiliği öncülüğünde AB Erasmus+ 2019 Yılı Programı çerçevesinde hibe almaya hak kazanan “Alzheimerlı Hastaların Aileleri İçin Yeni Bakım Yaklaşımlarının Geliştirilmesi” Projesi 22-23 Ocak 2020 tarihlerinde yapılacak açılış konferansı ile başlıyor.

Kısa adı DemCare olan “Alzheimerlı Hastaların Aileleri İçin Yeni Bakım Yaklaşımlarının Geliştirilmesi” Projesinde
Burdur Valiliği, Burdur İl Sağlık Müdürlüğü, Sosyal İçerme ve Eğitim Derneğinin yanı sıra İspanya, Portekiz ve Slovenya’dan Uluslararası ortaklar yer almaktadır.

Proje ile hem Alzheimerlı hastalar ve onlara bakan yakınları için yeni bakım yöntemleri, yeni bakım metotları geliştirerek onlara daha iyi bir hayat standardı, yeni bir yaşam kalitesi sağlamak; AB’de geliştirilen yeni yaklaşımları öğrenerek iyi hizmetleri ülkemizde halka ulaştırmak hedeflenmektedir

Proje sonucunda Avrupa standartlarına uygun yenilikçi bir eğitim müfredatı oluşturularak ilgili sağlık personeli ve hasta yakınlarına bir eğitim hizmeti sunulacak. Eğitim materyalleri geliştirilerek hastalar ve hasta yakınları için daha güvenli bir yaşam ortamı oluşturulacak. Aynı zamanda E-öğrenme modülü oluşturularak hasta yakınlarının bilgi ve beceri yetenekleri geliştirilecek. Bilgisayar oyunları geliştirilerek, hem hastalar, hem hasta yakınlarının eğlenerek stresten uzak kalmaları sağlanmış olacak.

Projenin bütçesi 146 000 Euro olarak belirlenmiştir. İki yıl sürecek proje 31 Ekim 2021’de tamamlanacaktır. yani yaklaşık iki yılık bir takvime sahip bütçesi de belirttiğim gibi 146 bin Euro’dur. Projemizin hayırlı olmasını temenni ediyorum.